Ümit Foto

Osmaniye Ümit Dijital – Fotoğrafçılık

Panaromik Albüm

Albüm 02 set

Mat Panoramik Albümler;

Fotoğraflar basıldıktan sonra, albüm sayfalarının üzerine herhangi bir koruyucu malzeme kaplanmaz.

Albüm sayfaları baskıdan sonra fotoğraf kağıdını güçlendirmek ve sayfa ömrünü uzatmak için arkasına başka bir kağıt yapıştırılarak kurumaya alınır. Sonrasında tam ortasından katlanabilmesi için kırım makinesinden geçerek fotoğrafların düzgün katlanması sağlanır. Ortasından katlanan fotoğraflar artık albüm sayfası haline gelmeye hazırdır. Kenarları düzeltilen sayfalar, ciltlenmek üzere tutkal sıvama makinesinden geçerek her sayfaya bir önceki resmin arka yaprağı gelecek şekilde aralarına mukavva koymak  yoluyla defter haline gelir. Genellikle metalize albüm yaprakları kullanılarak üretilmektedir. Defter haline gelen sayfalar artık seçilen kapak modeline montaj edilerek albüm haline getirilir.

Kristal Panoramik Albümler;

Üzeri parlak koruyucu ile kaplanan albümlerdir. Genellikle kenarlarına metalize işlemi uygulanmadan Pvc laminasyon işlemine tabi tutulur. Bu işlemden  sonra üzeri parlak koruyucu pvc ile kaplanan albüm sayfaları benzer işlemlerden geçerek albüm haline getirilir.

Albüm kapak modelleri;

Genel olarak 2 çeşittir. En sık tercih edilen model; seçtiğiniz bir fotoğraftan oluşan foto kapak modelidir. Fotoğraf; kenarları deri ya da seçilen bir malzeme üzerine yerleştirilir.

Bununla beraber yine son dönem trend olan magazin kapak türünde; arka ve ön yüz komple bir fotoğraf baskısından oluşur.

Son dönem trendlerinden bir diğeri de klasik sayfa kalınlığında panaromik albümler yerine daha ince malzemeyle oluşturulan yine üretimi aynı sadece sayfaları daha az kalınlıkta olan ince dekota diye adlandırılan albüm çeşididir. Bu da yine magazin kapak ya da foto kapak olarak iki seçeneklidir.

Albüm Ölçüleri ve Sayfa Sayısı;

Standart bir albüm 10 yapraktan oluşur. Albüm yaprakları tıpkı defter ya da kitaplardaki gibi bir sonraki resim bi onceki resmin arkasına gelecek şekilde yapıştırılarak defter oluşturulur.

Panaromik albüm ölçüleri verilirken örneğin 30*60cm diye yazılarak kastedilen; 30cm yüksekliği, 60cm ise albüm açık haldeyken enidir. Yani kapandığında 30*30cm ölçülerdedir. (30cm yükseklik 30cm ise eni)

35*65cm de ise yine kapalı hali 30cm yükseklik iken 32,5cm genişlik ölçüsüdür.

Albüm kalınlığı standart albümlerde ince dekota albümlere göre daha kalın, yaklaşık 4cmdir.

Next Post

Leave a Reply

© 2018 Ümit Foto

Theme by Anders Norén

Osmaniye Hava Çekimi